• Home
  • keyboard_arrow_right Entertainment
  • keyboard_arrow_right Full list of Winners at the 2020 Oscars

Entertainment

Full list of Winners at the 2020 Oscars

Online Radio - TD February 10, 2020 17


Background
share close

The 92nd Annual Academy Awards which celebrates the achievements in television and film over the previous year was held at the Hollywood and Highland in Los Angeles. There was no host for the 2020 Oscars just as last year.

2020 Oscars
2020 Oscars

Here’s the full list of winners at the 2020 Oscars:

BEST PICTURE 

  • The Irishman
  • Ford vs Ferrari
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Once Upon A Time… In Hollywood
  • Parasite – WINNER

BEST ACTRESS 

  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Marriage Story
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell
  • Renée Zellweger – Judy – WINNER

BEST ACTOR 

  • Antonio Banderas – Pain and Glory 
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Joaquin Phoenix – Joker – WINNER
  • Jonathan Pryce – The Two Popes  

BEST SUPPORTING ACTRESS 

  • Kathy Bates – Richard Jewell
  • Laura Dern – Marriage Story – WINNER
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman
  • Brad Pitt – Once Upon a Time … in Hollywood – WINNER

BEST DIRECTOR  

  • Bong Joon Ho – Parasite – WINNER
  • Sam Mendes – 1917
  • Todd Phillips – Joker
  • Martin Scorsese – The Irishman
  • Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood 

BEST COSTUME DESIGN

  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women – WINNER
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Irishman   

BEST SOUND MIXING 

  • 1917 – WINNER
  • Ad Astra
  • Ford v Ferrari
  • Joker
  • Once Upon a Time in Hollywood

BEST SOUND EDITING

  • Ford V Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarrney and Rachel Tate – WINNER
  • One Upon as Time in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise Of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

BEST ORIGINAL SCORE 

  • Joker – WINNER
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

BEST ORIGINAL SONG 

  • I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4
  • I’m Gonna Love me Again – Rocketman – WINNER
  • I’m Standing With You – Breakthrough
  • Into the Unknown – Frozen II
  • Stand Up – Harriet

BEST ANIMATED FEATURE 

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body
  • Klaus
  • Missing Link
  • Toy Story 4  – WINNER

BEST ANIMATED SHORT FILM 

  • Dcera (Daughter)
  • Hair Love – WINNER
  • Kitbull
  • Memorable Sister

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

  • Brotherhood
  • Nefta Football Club
  • The Neighbor’s Window – WINNER
  • Saria
  • A Sister

BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • American Factory – WINNER
  • The Cave
  • The Edge of Democracy
  • For Sama
  • Honeyland   

BEST DOCUMENTARY SHORT 

  • In the Absence
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – WINNER
  • Life Overtakes Me
  • St. Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha    

BEST VISUAL EFFECTS 

  • Avengers: Endgame
  • The Irishman
  • The Lion King
  • 1917 – WINNER
  • Star Wars: The Rise of Skywalker  

BEST ORIGINAL SCREENPLAY 

  • 1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • Knives Out – Rian Johnson
  • Marriage Story – Noah Baumbach
  • Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino
  • Parasite – Bong Joon Ho & Jin Won Han – WINNER

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

  • The Irishman – Steven Zaillian
  • Jojo Rabbit – Taika Waititi – WINNER
  • Joker – Todd Phillips & Scott Silver
  • Little Women – Greta Gerwig
  • The Two Popes – Anthony McCarten

BEST INTERNATIONAL FEATURE 

  • Corpus Christi (Poland)
  • Honeyland (North Macedonia)
  • Les Miserables (France)
  • Pain and Glory (Spain)
  • Parasite (South Korea)  – WINNER

BEST  PRODUCTION DESIGN

  • 1917
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER
  • Parasite          

BEST FILM  EDITING 

  • Ford v Ferrari – Andrew Buckland & Michael McCusker – WINNER
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parasite – Jinmo Yang  

BEST CINEMATOGRAPHY  

  • 1917 – Roger Deakins – WINNER
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • Once Upon a Time in Hollywood – Robert Richardson          

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING 

  • Bombshell –  WINNER
  • Joker
  • Judy
  • 1917
  • Maleficent: Mistress of Evil  

This news is brought to you by Online Radio.

Online Radio (@OnlineRadioNG) is a leading lifestyle internet radio and a host to many leading podcasts around the world. Our aim is to inspire, educate and inform our audience by providing leading and useful content.

We are the first multi-channel and multi-platform internet radio with a presence in fifty-five (55) countries across six (6) continents. Online Radio offers a multi-channel and multi-platform experience.


Rate it
Previous post
Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *